Nákupy

Sekt pro slavnostní příležitosti

Sekt pro slavnostní příležitosti

Sekt nebo také tzv. šumivé víno je obvykle spojeno s přípitkem při některé ze slavnostních příležitostí. Může se také podávat jako aperitiv, slavnostní přípitek nebo jako doplněk k delikatesám. Také různé typy oslav narozenin, pracovních úspěchů nebo konec starého roku je neodmyslitelně spjat s šumivými víny. Otevírání sektu není někdy úplně jednoduché a má dána svá pravidla. Láhev se musí otevírat vždy opatrně. Měli bychom ji držet pod úhlem asi 45 stupňů, vždy směrem od všech hostů. Po sundání drátěného uzávěru korkovou zátku přidržujeme palcem. Pak pevně uchopíme do jedné ruky láhev a do druhé zátku. Pomalým otáčením láhve, nikoli zátky, ji lehce uvolníme. Pokud nebude sekt dostatečně vychlazený, nebo s ním nebude dobře manipulováno, zátka obvykle vyletí rychle ven a sekt vyteče z láhve. Šumivá vína by se vždy měla podávat chlazená na přibližně 6-9°C. Po otevření byla být šumivá vína ponechána v nádobě s ledem.

sekt

Označení „sekt“ bylo převzato z Německa. Často se také setkáváme s označením šampaňské víno, ovšem tohoto označení by správně měla využívat pouze kvalitní vína přímo z francouzské oblasti Champagne. Dnes už se jedná o chráněnou značku. Dalšími velmi populárními šumivými víny jsou cava ze Španělska, italské prosecco nebo lambrusco.

sklenicky

Sekt se vyrábí primárním či sekundárním kvašením vína nebo hroznového moštu. Jako šumivé víno označujeme to, u kterého vznikne při kvašení přetlak oxidu uhličitého v láhvi alespoň 0,3 MPa. Šumivá vína mají také jinou zátku oproti klasickým vínům, korková zátka má navíc drátěný košíček tzv. agrafu. Opravdu kvalitní šumivé víno se dá poznat podle toho, že dokáže dlouho jemně perlit. Pokud dozrává na kvasnicích, pak mývá výrazné aromatické látky a je také intenzivnější jeho chuť. Hojně užívanou odrůdou pro výrobu sektu je Chardonnay, Sauvignon a také Pinot Noir.