Nákupy

Čistá mzda na výplatu

Co je to vlastně čistá mzda? Jak se vypočítá? A co když vám u pohovoru řeknou jenom hrubou mzdu?

Víte hrubou mzdu, ale už nevíte, co to přesně znamená? Je to ta, kterou dostanete na výplatu? Hrubá mzda je pouze jenom jakási základní veličina. Tuto částku nedostanete na výplatu, protože musí projít procesem výpočtu a odvodů. Z hrubé mzdy se tedy konečná částka, kterou získáte na účet, teprve musí vypočítat. Výsledkem bude čistá mzda.

peníze přepočítávání

Peníze státu i pojišťovně

Čistá mzda je tedy až konečný výsledek, který získáte na účet. Základní částkou, se kterou se při výpočtu disponuje, je hrubá mzda. Takže to vezmeme hezky od začátku, nebo pro někoho od konce.

Hrubou mzdu vám řeknou vždy při pohovoru. Je to hrubý odhad toho, co byste mohli při běžném pracovním poměru vydělávat. Tato částka však nikdy nesmí být menší než je zákonem stanovené minimum. To je pro rok 2021 stanoveno na 15 200Kč právě hrubého.

Z hrubé částky se musí odečíst daně a poplatky, jistě to znáte. Vypočítá se částka, ze které odvádí zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění. Další sumou, se kterou se musí neodmyslitelně počítat je daň z příjmů. To znamená, že pokud je to váš příjem peněz, musíte z něj státu odvést daň. Ta činí 15%. Následuje připočítání také různých slev na dani. Každý má nárok na slevu na dani za poplatníka, dále to mohou být slevy na dani za invaliditu, za to, že jste student. Myslí se také na děti, díky kterým získáte nárok na odpočet daní. To samé platí v případě, že je někdo zdravotně postižený buďto vy nebo děti.

karta notebook

Vše se dá snadno vypočítat pomocí kalkulačky na internetu. To je zřejmě nejjednodušší a nejrychlejší způsob výpočtu.

Hrubá mzda také může být ponížena například o exekuce a to až do výše životního minima.

Naopak pokud je vaše hrubá mzda příliš vysoká, bude se vás zřejmě týkat také solidární daň, ta činí 7%.

Pro rok 2021 je výpočet poměrně snadný, protože se zrušila superhrubá mzda. Zatím samozřejmě dočasně, než se opět všechno vrátí k normálu.