Běh na podzim a v zimě
Velká většina z nás má v podvědomí zafixováno, že věnovat se venkovním sportovním aktivitám je vhodné jen za krásného, nejlépe slunečného počasí. Jistěže je to mnohem příjemnější, ale i za chladnějších dnů lze venku sportovat a má to navíc i svoje výhody, pokud dodržíte několik jednoduchých zásad.
Dobře se oblečte
Důležitý je správný výběr oblečení, které zahřeje a současně umožní volně a přirozeně se pohybovat. Nestyďte se používat čepici a rukavice. Nejdůležitější je být v suchu, nejvhodnější je tedy tzv. funkční prádlo, protože budete-li mít mokré tělo, můžete se velmi rychle nachladit. Dbejte na obutí, běžecké boty by měly být pevné a protiskluzové, protože bývá často mokro, v zimě se sněhovou pokrývkou.
Dbejte na bezpečnost
Snažte se vyhnout tomu, abyste běhali potmě. Ani použitá svítilna vás nemusí vždy ochránit před různými terénními nerovnostmi, obrubníky či kanály. V zimě zvažte, nakolik je povrch, na kterém chcete běhat, kluzký. Zbytečný úraz vám totiž může znemožnit další sportování na dlouhé měsíce. Navíc, běháte-li na odlehlých místech, nikdy nevíte, koho potkáte a přestože aktivně běháte, nemusí se vám vždy podařit utéct a odvrátit tak hrozící nebezpečí. Při běhu v blízkosti pozemních komunikací nezapomeňte na reflexní prvky.
Po běhu
Za teplého počasí se doporučuje po dokončení běhu vydýchat se a domů dojít pomalu, volnou chůzí. Naopak při nižších teplotách je vhodné doběhnout až domů, dát si teplou sprchu a ohřát tak příp. podchlazené části těla. Jestliže na sobě pozorujete byť i nepatrné zhoršení zdravotního stavu, sportovní aktivity omezte, podle potřeby vyhledejte lékaře.
Běhání je nejpřirozenější a tělu velmi prospěšný druh pohybu, ať už běháte pro zdraví, štíhlou linii nebo oboje. V neposlední řadě má běh ve ztichlém podzimním nebo zimním lese pozitivní účinky na psychiku, umožňuje uvolnit mysl a alespoň na chvíli zapomenout na každodenní starosti a pracovní problémy.