Nákupy

Konopí a kanabigerol

Konopí (Cannabis) používal člověk od nepaměti – třeba na technické zpracování jako jsou provazy nebo látky, a také je dávno předmětem laboratorních zkoumání. Stále více se totiž ukazuje, že rostlina neposkytuje jen psychoaktivní THC s omamnými účinky, ale postupem času v ní bylo objeveno a zkoumáno více než stodvacet kanabinoidů. Jedním z nich je CBG kanabigerol. Co je to CBG?Jedná se v podstatě o nekyselou kyselinu kanabigerolovou, která se postupně na další kanabinoidy přetváří. Další vědecké výzkumy ukazují, že konopí by mohlo v budoucnu přinést populaci daleko větší užitek. A to především při léčbě nemocí. Že má konopí určité léčebné účinky je známo už dávno, nyní se začíná prokazovat, že za nimi stojí právě kanabigerol. A proto je zájem o přínos CBG (potažmo tedy o konopí) pro lékařství a farmakologii v posledních letech nebývale vysoký. Jiná rostlina totiž kanabinoidy neprodukuje.

Konopí seté
CBG není v populaci tak známý jako THC a CBD, ale méněcenný rozhodně není. Už teď se jeví některé dílčí výsledky výzkumu pro lidstvo velmi slibně. Na trhu se objevují různé produkty s CBG – především oleje a krystaly. Ve Velké Británii a zemích EU jsou výrobky legální, pokud je kanabigerol extrahován z technického konopí a nikoliv z marihuany. Jestliže přípravky obsahují nějaké zbytkové množství THC, může ho být maximálně 0,2 %.
U jakých onemocnění se CBG osvědčil?
Prokazatelných důkazů je zatím poměrně málo, je třeba ve vědeckých bádáních pokračovat a neustávat. Prozatím se vlastnosti tohoto kanabinoidu jeví jako neuroprotektivní, antibakteriální (což by bylo obrovským přínosem, neboť bakterie jsou stále víc rezistentní na antibiotika!), antimikrobiální, protizánětlivé a antidepresivní a má protinádorové vlastnosti. Do budoucna by léky s kanabigerolem mohly nahradit i nesteroidní antirevmatika (NSAID).

Zpracování konopí

  • Neapolská univerzita, studie z roku 2013 – léčba IBD, což je zánětlivé onemocnění střev; testy na myších prokázaly snížení zánětlivých markerů a zmírnění kolitidy
  • University of Reading, studie z roku 2016 – léčba anorexie; na potkanech potvrzena zvýšená chuť k jídlu
  • Studie z roku 2015 – CBG účinkuje jako antioxidant v mozku; u myší se jeví jako neuroprotektivní lék

Jaký má CBG celkový potenciál ukáže až čas. Prozatím víme, že nemá omamné účinky, ale naopak může přinést úlevu při různých bolestech a onemocněních. Je tedy určitou nadějí pro lidstvo v oblasti léčby mnoha chorob.