Žena

Menstruační kalíšek

Jednou za měsíc se „potkáváme“ s tou „mrchou“. S menstruací musíme žít, nakonec bez ní bychom se nemohli dále rozmnožovat a jsme silné ženy, tak to zvládneme. Některé z nás trpí velkou bolestí před a při „tom“, většinou se to snažíme tlumit léky proti bolesti, jejich účinnost je různá bohužel si na ně tělo rychle zvykne.

žena držící tampon a menstruační kalíšek

Další otravná situace přichází, když vám dojdou hygienické potřeby, tak se vydáte do drogerie pro nové. Kupuje vložky, se kterými se bojíte chodit venku, abyste „neprotekla“ navíc na koupání ve vaně či bazénu můžete na pěkných pár dní zapomenout! Tampony zase způsobují často svědění a nepříjemné pocity, alespoň je s nimi svobodnější pohyb.

To však není vše, všechny jednorázové hygienické pomůcky při menstruaci zatěžují přírodu. Jen se podívejte, kolik za jeden cyklus vyházíte nerecyklovatelného odpadu.

A jsme u toho! Existuje řešení? Ano. Menstruační kalíšek! Zkusíte ho? Tato pomůcka nové doby je čím dál žádanější u žen v produktivním věku.

Co to vlastně je?

Je to pomůcka, která opakovaně zachytává menstruační krev. Jak dle názvu vyplývá – kalíšek, tento tvar přesně má a krev do něj teče. Výměna závisí na síle menstruace, je to průměrně 2x až 5x denně. Také jeho velikost záleží na věku ženy a tom, jak silnou menstruaci má. Nezavádí se tak hluboko jako tampon, chvíli vám možná bude trvat, než se to naučíte, ale nebojte, chce to cvik. Výměna probíhá vyjmutím z pochvy, důkladném vymytí horkou vodou a mezi cykly se vyvařuje ve vodě, existují i speciální tablety. Vyrábí se z šetrných materiálů, kterými jsou latex, měkký silikon nebo termoplast. Na výběr jsou různé tvary a velikosti, protože i my jsme každá jiná!

V čem jsou jeho výhody?

Kalíšek je ekonomicky a ekologický. To jsou hlavní výhody. Velmi ušetříte za nákup hygienických pomůcek. Cena se sice pohybuje od 400 až do 1500, ale je to jen jednorázová investice, která se vám již za pár měsíců vrátí. Dále šetří prostředí, už nebudete shromažďovat zbytečný nerecyklovatelný odpad. A tímto jeho výhody nekončí, když se naučíte kalíšek správně zavádět, nebudete ani vědět, že ho máte. Neomezuje při sportu ani plavání a na nepříjemné svědivé pocity můžete zapomenout.
hromádka jednorázových vložek

Tip na konec: Pořiďte si sadu látkových vložek, které ze začátku noste jako prevenci protečení, dokud se řádně s používáním „neseznámíte“

Pokud vás tato myšlenka zaujala, tak neváhejte. Dá se zakoupit na internetu i v kamenných prodejnách.