Dům

Cihla, beton nebo dřevo?

To je otázka, kterou řeší skoro každý, kdo se zrovna chystá na navrhování svého domu. Cihly mají u nás v ČR obecně větší oblibu. Většina fanoušků cihel je preferuje, protože jsou tradiční stavební materiál. Dnešní sortiment cihelných bloků je poměrně rozsáhlý a dva největší dodavatelé nabízí podobnou škálu výrobků. Moderní cihly mají spoustu dobrých vlastností jako například pevnost, únosnost nebo také tepelnou izolace. Na trhu se však nachází ještě jeden materiál zcela odlišný od cihel, který poskytuje tepelnou izolaci natolik dostačující, že se nově postavený dům nemusí vůbec dodatečně izolovat. Tento materiál se nazývá pórobeton.
dřevěný dům
Ten je oproti cihlám ještě charakteristický svou snadnou opracovatelností a je také výrazně lehčí. Odpůrci tohoto moderního materiálu by však mohli oponovat, že má pórobeton vysokou nasákavost, a to je nutné uznat. Zkrátka oba tyto materiály mají své klady i zápory a záleží jen na konkrétním zákazníkovi, jaký z nich preferuje.

Dřevo bychom mohli zařadit do úplně jiné kategorie ve stavebnictví. Bloky, ať už cihelné nebo z pórobetonu, se provádějí na stavbě technikou zdění. Naopak dřevo je kapitola sama pro sebe. Vytvářejí se z něj dřevostavby a soudě podle všeobecného mínění si opravdu velmi malá hrstka lidí vybere tento materiál na stavbu rodinného domu. Častěji je dřevo používání na stavby, které nejsou určené na stálý pobyt, takže různé chaty, chalupy nebo zahradní domky či altánky. Dřevo není úplně populární pro stavbu rodinných domků, protože může být napadeno dřevokaznými škůdci a má také malou požární odolnost. Dřevo se také neustále mění. Podle počasí se může různě dotvarovat, pracuje.
zeď z cihel plných pálených

Volba materiálu na stavbu domu je důležité rozhodnutí, ale většina lidí už má někde v sobě zakořeněný názor, podle kterého se v budoucnu rozhodnou. Tento názor může pocházet už z dětství, podle toho, v jaké rodině daný člověk vyrůstal. Volba je zkrátka na každém.