Nezařazené

Cenné papíry, cesta do nebe?

Všechny tyto papírky mají jedno společné, držitel je pánem. A že to není tak daleko od definice? Dle zákona je s každým cenným papírem, ať už je to právě ta akcie, směnka nebo klidně i šek spojeno nějaké právo, které je v daném papíru vtěleno. Držitel cenného papíru je potom „vlastníkem“ daného práva. Zatím to není nic složitého.
kurzy na burze 

Jaké vlastně máme druhy cenných papírů?

  1. Akcie = dnes již tradiční představitel, na každé akcii je uvedena její hodnota, podpis představenstva, je tam nějaký ten rub a líc a všechno to pěkně vypadá, jednotlivé papírky dnes jsou spíše historickým artefaktem, všechno je již v podobě hromadných listů a seznamů centrálních depozitářů
  2. Směnky = něco jsem si půjčil, dostal jsem směnku. Něco jsem někomu slíbil, že mu zaplatím a dám mu směnku (tzv. vlastní a cizí směnky). Kdo má směnku v ruce, ovládá dané právo a je všem jedno, jak se k ní dostal. Věřitel, který přijde k soudu se směnkou, je takový nekorunovaný vítěz, zvlášť, pokud je podpis pravý
  3. Šeky = nás šeková „vlna“ úplně minula, díky socialismu. V devadesátých letech se sice šeky trošičku chytly, ale ihned je nahradily akorát bující kreditní karty. Ale v některých oblastech se šeky používají spíše než kreditky. Například v Brazílii, Rio de Janeiro, je lepší mít ten šek, který když vám někdo ukradne, tak si koupíte další za pár korun. Zatímco kreditku, než zablokujete, to se teda budete divit, kolik vám z ní ubyde.
  4. Investiční listy = Pokud někdo investuje s bankou, která se mu stará o všechno, tak pravděpodobně dostane investiční list, tedy „podíl na investici“, který mu je následně vyplacen.
  5. Investiční kupóny = součástí tzv. kupónové privatizace, relikt minulosti, na který se dnes hledí spíše s despektem. Kdo zažil divoká 90 léta, tak ten si na ně jistě vzpomene
  6. Kupóny a talóny = papírky, které mají jistou část vnější, která je sloužena k odtrhávání, vám poté vyplácí ta milá paní za okénkem jistý obnos a vždycky jeden papírek z okraje utrhne. Dnes se již tak málo používá, že to má spíše historickou hodnotu.
  7. Skladištní listy = kdo drží skladištní list, je v právu. Buď jej předáte za peníze tomu, kdo je koupil anebo na jméno. V běžném styku s nimi nepřijdete, naleznete je spíše ve skladištích
  8. Nákladní listy = pokud si chcete koupit kontejner, který právě pluje někde na moři (protože ne všechno zboží jde letecky), tak dostanete tento lístek, který vás opravňuje k vlastnictví toho vašeho vysněného kontejneru.

vypsání šeku
A další kvantum cenných papírů, které si člověk ani nezapamatuje a v realitě se s nimi setká tak jednou za pět let, pokud tedy neděláte přímo v oboru či oblasti, kde se s takovýmito nevšedními druhy pracuje každý den.