Nezařazené

Zvířecí pilot

Mezi tvory, kteří vzbuzují zaslouženou pozornost u lidí, patří zpravidla ti, kteří jsou něčím neobvyklí, kteří jsou v něčem mimořádní nebo atraktivní.
Vezměte si třeba takové letuchy. Už od devatenáctého století se prý mezi zoology tradovalo, že byli všichni větší savci už objeveni a nelze tudíž doufat v to, že by se ještě vyskytlo něco, co by je mohlo v tomto ohledu nějak zaskočit, překvapit.
A hle! Najednou, kde se vzaly, tu se vzaly, byly tu právě tyto. Totiž ono je vlastně přesně známo, kde se tu vzaly. Objevily se před několika lety v indonéských pralesích a po pralesních okapi a hrošících liberijských se staly dalším důkazem toho, jak se oni zoologové v předminulém století ve svých názorech mýlili.
let na rogalu
Letuchy, přesněji ta filipínská a jí podobná „kolegyně“ malajská, patří mezi příbuzné primátů, a tudíž by se dalo vlastně s trochou nadsázky říci, že jsou to naše vzdálené příbuzné, přelétavé tetičky. Z nichž ta první žije na ostrovech ve filipínském souostroví a druhá v Malajsii, Thajsku, Kambodži a Vietnamu.
letucha na stromě
Tyto letuchy, velké přibližně jako naše veverky a vzhledem připomínající pro změnu spíše netopýry, se na rozdíl třeba od nás vyznačují tím, že tráví celý svůj život na stromech. Mohou si to dovolit a zároveň je to pro ně i nezbytnost, mají-li přežít. Protože je pro ně poskakování mezi větvemi stromů za využití jejich blanitých křídel, díky nimž mohou podobně jako netopýři plachtit, zárukou bezpečí, jež by dole na zemi kvůli své neobratnosti a zakopávání si o své plachtící zařízení neměly. Kdežto tam nahoře se prostě odrazí vší silou od jednoho stromu a plachtí si, kam se jim zlíbí. Až si případný pozorovatel pokládá otázku, zda . Přičemž je jasné, že první z těchto možností je správně.
Tyto naše hodně vzdálené „tetičky“ to tak mají těžké a vlastně i lehké zároveň. Prakticky po celý život jsou z toho v nepřeneseném smyslu slova na větvi, ovšem na rozdíl od nás jsou většinou nahoře a jen zřídka dole. Na rozdíl od našinců také vždycky mívají aspoň nějakou tu korunu a mohou si dovolit být přelétavé.
Což jim je i není možno závidět.