Nákupy

Kde se uplatní žoržet

Žoržet Prima obchod je velmi jemná tkanina, jejíž vlastností se využívá pro výrobu zejména dámských volných halenek a převážně dlouhých společenských šatů. Ty mohou být lehounké, splývavé a zároveň pružné, což zdůrazní překrásné ženské tvary, aniž by bylo zapotřebí dalších mimořádných úprav oděvů.

dívky v šatech

Tkanina vzniká kombinací levotočivého a pravotočivého kroucení vláken v samotné osnově i v příčném útku textilních strojů, poprvé se žoržet objevil na veřejnosti na počátku dvacátého století, tedy přibližně před sto lety. Tehdy šlo výhradně o přírodní materiál – hedvábí z kokonů larev bource morušového. Dnes se hedvábí využívá rovněž, ale je do značné míry již nahrazováno syntetickými materiály. Méně časté řešení žoržetového tkaní je bavlna a vlna.

Samotný název tkaniny vám možná napoví, že jde o objev francouzský, je pod ním podepsána designérka a módní návrhářka Georgette de la Plante, tedy zkráceně Georgette (Žoržette).

dívka v šatech

Kam se žoržetem

Svatební šaty – nízká hmotnost, částečná průsvitnost a pružnost je důležitá vlastnost, která je společná žoržetu i šifonu. Dobře drží tvar, nemačkají se a vytváří nádherný estetický dojem, což je naprosto zásadní u svatebních šatů. Zde se uplatní jako vnější, nejvíce viditelná vrstva.

Taneční a plesy – bez šifonu a žoržetu se již v minulosti neobešly taneční kurzy a události, jako jsou sezonní i mimořádné plesy. Oba materiály se hodí právě tam, kde kralují volné střihy, jsou velmi splývavé, i když šifon o poznání méně. Šifon je zas na omak jemnější.

Večerní toalety – různé kulturní akce, oslavy a párty, pořádané v taktním společenském duchu vyžadují oděv, který tomu naprosto odpovídá, a bez žoržetu si mnoho žen nedokáže představit podobné situace.

Reprezentativní účel – v neposlední řadě se tato velmi jemná tkanina uplatní všude, kde má vyniknout ženskost, jemnost a společenské vystupování, tedy například pro sekretářky ředitelů firem, hostesky a průvodkyně společenskými událostmi.